Teemu Oksanen maailmancupissa Sveitsissä

Teemu Sveitsin maailmancupin henkilökohtaisessa sprintissä. Kuva: Simon Buser

Teemu Oksanen oli mukana edustamassa Suomea suunnistuksen maailmancupin avauskierroksella Sveitsin Locarnossa. Viikonlopun kolmesta startista tuloksena oli henkilökohtaisen sprintin sija 9, sprinttiviestin viides sija Suomen ykkösjoukkueessa ja knockout-sprintin 19:s sija.

Perjantain sprintissä Oksanen jäi 43 sekuntia sveitsiläisvoittaja Tino Polsinille. Teemu oli toiseksi paras suomalainen neljänneksi suunnistaneen Tuomas Heikkilän takana.

Lauantain sprinttiviestissä Teemu vei toista osuutta pitäen Suomen mukana palkintopallitaistelussa. Kovassa kisassa nelikko Veera Klemettinen, Teemu Oksanen, Tuomas Heikkilä ja Inka Nurminen oli kuudes ja virallisissa tuloksissa viides, kun joka maalta vain parhaan joukkueen tulos huomioidaan.

Sunnuntain knockout-sprinttiin pääsi mukaan perjantain sprintin 36 parasta ja Teemu oli tässä porukassa mukana. Puolivälierässään Teemu oli neljäs, ja kun kolme parasta etenee jatkoon, jäi sunnuntain kisa yhteen starttiin. Virallisissa tuloksissa sijoitus oli 19:s.

Teemun tulokset olivat sen verran hyviä, että Suunnistusliiton valmennusjohto valitsi hänet seuraavalle kierrokselle, joka käydään toukokuun lopussa Ruotsissa.

Sitä ennen Suomessa kisataan sprinttejä, kun SM-sprintti käydään Keravalla 10. toukokuuta. SM-knocout-sprintti ja sprinttiviesti käydään viikkoa myöhemmin Oulussa.

Sveitsissä Suomea edusti myös Kangasala SK:ta edustava Nouskin kasvatti Maiju Oksanen, joka saavutti viikonloppuna sijat 27 (sprintti), 18 (sprinttiviesti) ja 25 (knockout).

Viralliset tulokset Sveitsin maailmancupista
IOF:n livesivu Sveitsin maailmancupista
Suunnistusliiton tiedote Ruotsin maailmancupin valinnoista

Lue myös

Seuraavana ohjelmassa Tiomila sekä SM-sprinttejä.
27.4.2026
Kolme joukkuetta seitsemän sakkiin. Naiset pitkästä aikaa mukana Viestiliigassa!
12.4.2026
Kokouspaikkana Koiviston kotileipomo.
4.4.2026