Eetu Savolainen ankkuroi Suomen kakkosjoukkueen EM-viestin sijalle 10

Eetu Savolainen lähdössä ankkuriosuudelle EM-viestissä. Kuva: Mika Ilomäki/SSL

Suunnistuksen EM-kilpailut päättyivät sunnuntaina viesteihin. Pitkällä matkalla loistanut Eetu Savolainen sai tehtäväkseen tuoda Suomen kakkosjoukkue maaliin.

Eetu oli pääsemässä maastoon sijalla viisi yhdessä Ruotsin ankkurin Gustav Bergmanin kanssa, mutta Eetu sai epähuomiossa Suomen kolmosjoukkueen kartan käteensä. Tämä piti käydä vaihtamassa, eikä Gustav jäänyt odottelemaan.

– Vähän harmittaa, että kartan kanssa piti sählätä. Meillä olisi ollut sama hajonta Bergmanin kanssa, ja siinä olisi ollut tarjolla huippuseuraa. Radan alkuosa meni kaikesta huolimatta hyvin, mutta lopussa juoksin muiden mukana väärälle hajonnalle. Sen jälkeen ajauduin vielä erittäin hitaaseen puskaan ja loppu meni muutenkin sekoiluksi, Savolainen kuvaili osuuttaan.

EM-kisojen virallisiin tuloksiin lasketaan kultakin maalta vain parhaan joukkueen tulos. Hieman paremmalla suorituksella Eetu olisi voinut haastaa ykkösjoukkueen Miika Kirmulaa osuudellaan. Suomen ykkösjoukkue Elias Kuukka, Olli Ojanaho ja Miika Kirmula oli lopulta viestin kuudes ja EM-tulosten neljäs.

Viestin voitti Norja ennen Ruotsia ja Sveitsiä. Ruotsi toi kaikki kolme joukkuettaan maaliin viiden joukossa. Naapurimaan taso on kova.

Seuraavaksi jännätään Teemu Oksasen edesottamuksia Suomi-paidassa opiskelijoiden MM-kisoissa elokuun puolivälissä. Kisat käydään Sveitsissä.

EM-viestin tulokset